چرخه زندگی ساس از تخم تا بلوغ

02177646282 تلفن تماس
چرخه زندگی ساس
اولین گام در تشخیص ساس و مبارزه با آن، آشنایی با چرخه زندگی ساس و شناخت کامل تخم و بالغ آن است. به دلیل این که حشرات زیادی شبیه به ساس هستند، بهتر آن است که تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا کاملا با این حشره آشنا شوید و در صورت مشاهده به راحتی آن را تشخیص دهید.
رادین تک
رادین تک

اولین گام در تشخیص ساس و مبارزه با آن، آشنایی با چرخه زندگی ساس و شناخت کامل تخم و بالغ آن است. به دلیل این که حشرات زیادی شبیه به ساس هستند، بهتر آن است که تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا کاملا با این حشره آشنا شوید و در صورت مشاهده به راحتی آن را تشخیص دهید.

ساس چیست؟

ساس حشره‌ای بسیار ریز به رنگ قهوه‌ای است که با خون انسان تغذیه می‌کند. این حشره علاقه زیادی به مکان‌های تاریک مانند درز دیوار‌ها و پارچه‌ها و چوب دارد و به راحتی پنهان می‌شود. نیش این حشره علائمی مانند خارش، التهاب، قرمزی، حساسیت و در برخی موارد تنگی نفس ایجاد می‌کند. 

چرخه زندگی و تولید مثل ساس

چرخه زندگی ساس 

ساس‌ها دارای 5 مرحله لارو هستند که با خوردن خون میزبان در هر مرحله رشد و پوست اندازی می‌کنند. چرخه زندگی ساس در واقع شامل این مراحل می‌شود: تخم، 5 مرحله لارو، بلوغ. مراحل تخم تا بلوغ آن‌ها بسته به میزان گرما و حرارت 7 تا 19 هفته طول می‌کشد. 

تخم ساس

تخم ساس مرواریدی رنگ، بسیار ریز و اندازه سر سوزن است، اما با این حال با چشم غیر مسلح نیز دیده می‌شود. ساس‌های ماده روزانه می‌توانند 1 تا 5 تخم بگذارند و این عدد در طول زندگی آن‌ها به 200 تا 500 تخم می‌رسد. دقت داشته باشید که برای از بین بردن ساس‌ها باید علاوه بر ساس‌های بالغ، تخم آن‌ها را هم از بین برد تا به طور کامل نابود شوند و محیط زندگی شما از وجود ساس پاکسازی شود. در غیر این صورت کاری بیهوده انجام خواهید داد. 

ساس بالغ

ساس‌های بالغ به اندازه 5 تا 7 میلیمتر هستند. در صورتی که به تازگی تغذیه کرده باشند، بدنی کشیده و پر و به رنگ قهوه‌ای پر رنگ دارند، اما در صورتی که به تازگی تغذیه نکرده باشند، بدنی نازک و بیضی شکل دارند. 

ساس‌ها چند نوع دارند؟

ساس‌ها دارای دو نوع هستند:

ساس تختخواب

معروف‌ترین ساس که در منازل و محل زندگی انسان‌ها یافت می‌شوند، ساس‌های تختخوابی هستند. بدترین مشکلی که این آفت ایجاد می‌کند خارش و حساسیت است که فرد را بسیار زیاد آزار می‌دهد. این ساس‌ها معمولا در تاریکی و زمانی که فرد خواب است از خون او تغذیه می‌کند. 

ساس بوسه زن

این نوع ساس در طبیعت یافت می‌شود و نیشی بسیار خطرناک دارد. با نیش این حشره انگلی وارد بدن میزبان می‌شود که ممکن است تا آخر عمر یا تا سال‌های سال با فرد همراه باشد. حتی می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی شود. شکل ساس بوسه زن کمی متفاوت از ساس تختخواب است.

زندگی ساس

ساس‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

  • ساس از کک کمی بزرگ‌تر است. 
  • بوی نامطبوعی از خود ساطع می‌کند.
  • از جانداران خون گرم تغذیه می‌کند.
  • ساس را می‌توان از روی مدفوع آن هم تشخیص داد. 
  • ساس‌ها به گرما علاقه دارند.
  • ساس‌ها معمولا در زمستان تغذیه نمی‌کنند.
  • آن‌ها گاهی بدون غذا تا 1 سال زنده می‌مانند. 
  • ساس‌ها فقط برای خون خواری روی بدن انسان قرار می‌گیرند و مدت زیادی روی آن نمی‌مانند. 

بهترین روش از بین بردن ساس کدام است؟

بهترین روش از بین بردن آن سمپاشی ساس است. برای این کار بهتر است از افراد حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید، تا کار بیهوده یا خطرناک انجام نشود. پیشنهاد ما به شما اعتماد به شرکت‌های سمپاشی مانند شرکت رادین تک است که در زمینه سمپاشی انواع حشرات در همه مکان‌ها فعالیت دارد. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان رادین تک تماس بگیرید.

برخی از روش‌هایی که تا حدودی به نابودی ساس‌ها کمک می‌کنند

سوزاندن گوگرد در خانه

گوگرد یکی از بهترین سموم دفع آفات است که می‌تواند به از بین بردن ساس کمک کند. این ماده به حشرات مفیدی مثل زنبور عسل آسیبی نمی‌رساند. برای تهیه آن می‌توان آهک و گوگرد خالص را ترکیب کرد.

الکل

ساس‌ها در مقابل الکل مقاومت کمی دارند و ضعیف می‌شوند. می‌توانید الکل را روی ساس‌ها و تخم آن‌ها بپاشید. 

آب جوش

آب خیلی داغ می‌تواند ساس‌ها را از بین ببرد. برای این کار می‌تواند پارچه‌های آلوده به ساس را در تشتی در آب داغ بیندازید تا کشته شوند. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید