ضدعفونی و میکروب زدایی ساختمان ، منزل ،محل کار ، بیمارستان و رستوران

02177646282 تلفن تماس
ضدعفونی و میکروب زدایی

در هر فصل و آب و هوایی همواره ویروس ها و باکتری ها یافت می شوند.یکی از مهم ترین مسائل در رعایت بهداشت همگانی گندزدایی و ضدعفونی محیط چه محیط کار و چه منزل است.در حال حاضر با توجه به پیدایش ویروس کرونا ضدعفونی محیط و گندزدایی اهمیت بالایی پیدا کرده است.

رادین تک
رادین تک

 

 

سرد شدن هوا و رسیدن فصل‌های پاییز و زمستان، به دلیل افزایش برودت هوا، اغلب افراد در خانه و محیط کار با ویروس‌های آنفولانزا  و سرماخوردگی دست به گریبان خواهند بود. همه این افراد و اطرافیانشان نیز همواره به دنبال یک راه حل خوب برای از بین بردن ویروس‌ها ضدعفونی کردن خانه و محیط کار، و .. هستند. از طرفی در زمان بروز چنین شرایطی، به علت بسته بودن راه‌های ورود و خروج هوای تازه و تمیز مثل درب‌ها و پنجره‌ها و حضور افراد بیمار، میکروب زدایی کمی سخت است. اما برای از بین بردن باکتری‌ها باید هرچه سریع‌تر دست به کار شوید.
با استناد به نتایج تحقیقاتی که در این زمینه  انجام شده، می‌توان گفت که علت بسیاری از  بیماری‌ها و مرگ و میر در سراسر جهان عفونت است. همان‌طور که می‌دانید انواع میکروب‌ها به‌راحتی توانایی سازگاری با محیط را دارند و به همین دلیل به شدت سلامت افراد را تهدید می‌کنند.


ضد عفونی محیط و ویروس کرونا


این روزها دغدغه افراد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. ویروس کرونا اواخر سال ۲۰۱۹میلادی در چین شیوع پیدا کرد و به سرعت بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران را درگیر کرد. این ویروس با علائم سرماخوردگی ظاهر می‌شود و طی مدت کوتاهی به ریه‌ها حمله می‌کند و باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود.
مسئله‌ای که ترس از این ویروس را بالا برده است، سرعت انتقال و شیوع آن است. ویروس کرونا از ویروس‌های مقاومی است که طول عمر به نسبت بالایی دارد. طبق نتایج تحقیقات ویروس کرونا به مدت تقریباً ۹ روز روی انواع سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی و … ماندگار است.
یکی از راه‌های مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است. بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها گفته شده که دست‌ها به صورت مرتب شسته شوند و یا هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال استفاده شود و … تمام توصیه‌های لازم در رابطه با بهداشت فردی را در مقاله زیر توضیح داده شده و پیشنهاد می‌کنیم در این شرایط ویژه مطالعه کنید

 

 

ضدعفونی محیط و گندزدایی

 


ضدعفونی کننده (Antiseptic)یا آنتی سپتیک:

به عواملی اطلاق می گردد که از رشد و تکثیر میکروب ها در نسوج زنده جلوگیری کرده یا موجب نابودی آنها می گردد و به طور اختصاصی در مورد سطوح زنده کاربرد دارد . به طور مثال از بین بردن میکروب ها در سطح پوست را ضد عفونی کردن می گویند . فاکتورهای زیادی عمل آنتی سپتیک ها را تحت تاثیر قرار می دهند ولی زمان برای این موارد دارای اهمیت خاصی است . 


گندزدایی (Disinfection) :

برای سطوح غیر زنده استفاده می شود و ارگانیسم های بیماریزا را بر روی اشیاء بی جان از بین می برد مثلا برای از بین بردن میکروب ها در سطح میز بایستی آن را گند زدایی کرد. 


یکی از مسائل مهم برای مقابله با ویروس کرونا و هر ویروس مقاوم دیگر ضدعفونی کردن خانه و محیط کار است، همانطور که در سطرهای بالا اشاره کردیم این ویروس مدت زمان نسبت طولانی روی سطوح باقی می‌ماند و به طبع در تماس با افراد منتثل می‌شود، بنابراین یکی از روش‌ها مهم و کارآمد برای مقابله با شیوع بیشتر کرونا ضدعفونی کردن سطوحی است که با آنها در تماس هستید، چه محیط کار و چه محیط خانه.


ضدعفونی کردن خانه برای مقابله با ویروس کرونا


همه ما در روز برای کارهای مختلف مجبور هستیم به بیرون از خانه مراجعه کنیم، مثل خرید کردن، کارهای بانکی و … در شرایطی مثل الان که ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا کرده است باید بعد از برگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنیم.
مواد غذایی که از سوپرمارکت و یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری می‌کنید در معرض آلودگی و میکروب قرار دارد، بعد از خرید بسته‌های مواد غذایی مثل ماکارونی، بطری شیر، رب گوجه و … را با یک دستمال آغشته به مواد ضدعفونی، تمیز کنید و بعد در یخچال و کابینت قرار دهید.
میوه و سبزیجات را نیز قبل از قرار دادن در یخچال شسته و ضدعفونی کنید، محیط سرد و تاریک یخچال و فریزر محل خوبی برای ماندگاری ویروس کرونا است. در این مدت پلاستیک مواد غذایی را دور بریزید.
در مقاله‌های قبل در کیلیدمگ نیز گفتیم که سینک و اسفنج ظرفشویی به دلیل رطوبت محل تجمع و رشد باکتری و میکروب است. در این شرایط سینک ظرفشویی را با شوینده‌ها تمیز و ضدعفونی کنید. اسفنج ظرفشویی را تمیز بشویید و فاصله تعویض اسفنج را کم کنید. سطل زباله را مرتب خالی کنید و سطل را نیز ضدعفونی کنید.
اگر شما از افرادی هستید که با کفش در خانه رفت و آمد می‌کنید، تا زمانی که شرایط به حالت عادی برمی‌گردد از این کار خودداری کنید و کفش‌ها را قبل از ورود به داخل خانه درآورید. سعی کنید با لباس‌های بیرون روی تخت و یا مبل نشینید. اگر فراموش کردید، مبل‌ها را ضدعفونی کنید.


ضدعفونی کردن محیط کار برای مقابله با ویروس کرونا


بنا به شغلی که دارید روزانه با افراد زیادی در ارتباط هستید و در این شرایط ویژه که ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کرده است بای نسبت به تمیز و ضدعفونی کردن محیط کار جهت حفظ سلامتی خود و اطرافیان دقت زیادی به خرج دهید. فرقی نمی‌کند شما راننده تاکسی هستید و یا فزوشنده فروشگاه و یا حتی کارمند اداریو متاسفانه ویروس ممکن است هر جا در کمین شما باشد.
قبل از هر چیز قانون شستن ۲۰ ثانیه‌ای دست‌ها نباید در محیط کار فراموش شود. وسایل و سطوحی که با آنها مرتب در ارتباط هستید را با محلول الکلی ۶۰ درصد ضدعفونی کنید. میز کار و کیبورد و موس، خودکار از وسایلی هستند که از آنها استفاده زیادی می‌شود. مقداری محلول روی میز کار اسپری کنید و با یک دستمال تمیز به صورت رفت نه رفت و برگشت میز را تمیز کنید. با توجه به محدودیت در محیط کار برای تمیز و ضدعفونی کردن می‌توانید از دستمال یکبار مصرف حوله‌ای استفاده کنید.

 

ضد عفونی دست و پوست :

در حال حاضر بهترین ماده برای ضد عفونی دست ها و پوست علیه ویروس کرونا، الکل است . الکل ها از پرمصرف ترین گندزداها و ضد عفونی کننده ها می باشند و قادر به از بین بردن باکتری ها و قارچ ها هستند. بعضی از ویروس های چربی دار نیز توسط این مواد از بین می روند . الکل ها را میتوان به تنهایی و یا به صورت ترکیب با دیگر عوامل ضد میکروبی مثل ید،فرمالدئید و یا ترکیبات آمونیوم کواترنر یا هیپوکلریت مورد استفاده قرار داد .
در صورتی که الکل به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد موجب انعقاد پروتئین نمی شود به همین دلیل وجود آب در مخلوط الکل ضروری است . الکل ها با از بین بردن چربی در پوست می توانند به عنوان مواد پاک کننده عمل نمایند و بر اثر حل نمودن چربی براحتی روی میکروب ها اثر کنند. ایزو پروپانول برای ضد عفونی پوست و وسایل در تماس بیمار، مناسب تر از اتانول می باشد، ولی اتانول به سبب ارزانتر بودن مورد مصرف بیشتری دارد. الکل اتانول در غلظتهای 50 تا 70 درصد بیشتر اثر ضد میکروبی بر فرم های رویشی دارد . غلظت 60 تا 80 درصد وزنی-حجمی بشترین اثر میکروب کشی را دارد و غلظت های بالاتر از 92 درصد فاقد اثر میکروب کشی را دارد. در حال حاضر در بازار ایران ضد عفونی کننده مناسب با برند معتبر در بازار موجود نمی باشد و یا در مغازه ها و به صورت زیر زمینی ضد عفونی الکلی تهیه و فروخته می شود . توصیه می شود نسبت به تهیه یک بطری یک لیتری الکل 96 درصد اتانول اقدام کرده خودتان نسبت به رقیق سازی الکل اقدام کنید .


نحوه رقیق سازی الکل 96 درصد :

در یک ظرف یک لیتری 730 سی سی الکل 96 درصد ریخته و مقدار 270 سی سی آب مقطر یا آب جوشیده شده به آن اضافه کنید (تقریبا سه حجم الکل و یک حجم آب مقطر با هم مخلوط شود) 
محلول های ضد عفونی کننده دست پرشکی که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد شامل درصد زیادی اتانول 70 درصد و حدود 10 درصد ایزوپروپیل الکل و چند درصد بوتانول می باشد . و برخی دارای مواد معطر و نرم کننده نیز می باشند. 
الکل متانول که به نام الکل چوب یا الکل صنعتی نیز معروف است قدرت میکروب کشی کمتری از اتانول دارد و علاوه بر آن سمی نیز هست و حتی بخار آن ممکن است موجب ضایعات چشمی گردد . به این علت به عنوان ضد عفونی کننده استافده نمی شود . 
چگونگی اثر الکل :

1-تغییر ماهیت پروتئین    2-تاثیر در متابولیسم 


گند زدایی سطوح : 


بهترین گندزدا برای ضد عفونی علیه کرونا در منازل به لحاظ سهولت دسترسی و کاربرد و ازران بودن ترکیبات کلر (یا به عبارت ساده تر وایتکس یا آب ژآول ) است. در مراکز تخصصی مانند بیمارستانها و کارخانجات برای ضد عفونی و گندزدایی تخصصی می توانیم از ترکیباتی که حاوی آمونیوم کواترنر هست استفاده کنیم . قدرت گندزدایی ترکیبات کلر(مثل وایتکس یا آب ژاول) با ترکیبات آمونیوم برابری می کند. فقط در محل هایی که نمی توان از کلر به علت بوی آن یا خورندگی فلزات و چرم استفاده کرد مثل بیمارستانها توصیه می شود از آمونیوم کواترنر استفاده کرد . 


دستورالعمل گندزدایی سطوح با وایتکس (آب ژاول) :


1-تمامی سطوح دارای تماس مشترک (نظیر دستگیره درب،میله راه پله،پشتی صندلی ها و فرمان خودور و ... ) باید ابتدا نظافت و سپس براساس جدول زیر گندزدایی گردد. 
2-هنگام نظافت و گندزدایی خودرو و اماکن بسته باید خالی از افراد و یا داری تهویه مناسب بوده و در حین گندزدایی پنجره باز و فرد باید از دستکش و ماسک مناسب استفاده نماید.
3-دو مرحله نظافت( با مواد شوینده و شتشوی آن) و گندزدایی جدا از یکدیگر بوده و نباید هیچ گونه اختلاطی بین شوینده و گندزدا ایجاد گردد. 
4-محلول گندزدا باید روزانه تهیه گردد. (کارایی آن پس از گذشت 24 ساعت کاهش می یابد.)
5-گندزدا با آب سرد تهیه گردد. 
6-گندزدایی سطوح با دستمالی که توسط محلول گندزدا آغشته شد، برای سطوح انجام میشود. ابتدا دستمال خیس گرد و با فشردن آب اضافی آن گرفته و بر سطوح کشیده شود. 
7-لازم است رطوبت ناشی از مواد گندزدا به صورت خودبخودی خشک شود. 
8-مدت حدود 10 دقیقه ماندگاری بر اثر بخشی موادگندزدا بر روی سطوح توصیه می گردد. 
10-معمولا وایتکس های عرضه شده در بازار برای مصارف خانگی غلظت 4 تا 5 درصدی دارند . 

 

خدمات ضدعفونی و میکروب زدایی در رادین تک

رادین تک یکی از بهترین شرکت سمپاشی در تهران آمادگی خود را جهت ضدعفونی و پاکسازی ساختمان ها و امکان عمومی اعلام می دارد.شرکت سمپاشی رادین تک علاوه بر ضدعفونی و میکروب زدایی خدمات وسیعی در زمینه سمپاشی ارائه می دهد. در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کرونا سمپاشی بیمارستان و ضدعفونی مراکز درمانی ، سمپاشی رستوران و پاکسازی این محیط ها از اهمیت بالایی برخوردار است . ما به عنوان یک تیم متخصص برای مشاغل پرخطر عملیات ضدعفونی و میکرو بزدایی محیط و محل کار را انجام می دهیم.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟

تماس بگیرید