ریشه کنی شپش و راههای مبارزه و درمان شپش

02177646282 تلفن تماس
سمپاشی شپش

شپشها یکی از وابسته ترین حشراتی هستند که به عنوان انگل خارجی انسان چه در گذشته وچه در حال حاضرمطرح بوده اند.شاید تصور شود حشراتی مانند شپش در حال حاضر اهمیتی ندارند ولی جالب است بدانیم که دربسیاری از کشور ها از جمله ایران هنوز شپش ها به عنوان یک مساله بهداشتی مورد توجه هستند.

رادین تک
رادین تک

خدمات سمپاشی شپش و دفع آفات آن در تهران 

چنانچه شما عزیزان در نزدیکی محل زندگی شپش و عوارض آن را مشاهده کردید می توانید برای نابودی و سمپاشی تخصصی شپش با ما تماس حاصل فرمایید. تا در کمترین زمان ممکن جهت نابودی و ریشه کنی اکیپ حرفه ای را به محل اعزام نماییم.سمپاشی رادین تک ، بهترین شرکت سمپاشی در تهران  آماده ارائه بهترین خدمات سمپاشی اعم از خدمات سمپاشی شپش بصورت تخصصی  و جلوگیری از شیوع آن در آپارتمان، منازل، بیمارستان، اداره و ارگانها می باشد.

 

قیمت سمپاشی شپش و هزینه های پاکسازی شپش از منزل

در شرکت رادین تک قیمت سمپاشی شپش و هزینه های پاکسازی شپش از خانه ،سر و بدن باتوجه به گستردگی آلودگی ها  در فرد یا محل تخمین زده می شود بدیهی است با افزایش آلودگی و سایر عوامل مانند قیمت سم مخصوص شپش ممکن است هزینه نهایی افزایش یا کاهش داشته باشد . شرکت سمپاشی رادین تک یکی از بهترین شرکت سمپاشی ارائه دهنده خدمات سمپاشی حشرات و دفع آفات آمادگی خود را برای خدمت رسانی اعلام می دارد. برای تماس با همکاران  و کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 

پاکسازی دائمی و ریشه کنی شیش :

شپش ها حشرات خونخوار کوچکی هستند که روی پوست پستانداران و پرندگان زندگی می¬کنند. سه نوع شپش با انسان سازگار شده اند : شپش سر (پدیکولوس هومانوس کاپیتیس)، شپش بدن (پدیکولوس هومانوس) و شپشک زهار یا عانه (فتیریوس پوبیس). هر سه نوع در تمام دنیا وجود دارند. الودگی به شپش میتواند باعث سوزش و خارش شدید شود. علاوه بر آن شپش ممکن است تب تیفوسی، تب راجعه و تب خندق را انتقال دهد. تب تیفوسی منتقله به وسیله شپش که گاهی زندگی هزاران نفر را به خطر میاندازد، در نواحی سردی که مردم در فقر زندگی میکنند و محل های شلوغ، بخصوص در برخی نواحی کوهستانی آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین شیوع پیدا میکند.در الودگی با شپش حتما با یک پزشک پوست و موی مجرب مشورت کنید تا برای کنترل بیماری در بدن برای شما شامپوهای ضد شپش و لوسیون های ساختنی مناسب تجویز کنند. 
 اگر به دنبال درمان شپش سر یا بدن، کنترل و حذف کلی حشره خواخوار شپش، و در کل رهایی از این حشره موذی که شپش نام دارد هستید مطالب این مقاله را مطالعه کنیدحدود  20 درصد از مهدکودک ها و مدرسه ها متاسفانه به شپش الوده میشوند و بازرسی به موقع و مداوم افراد و دانش اموزان میتواند بسیار به پیشگیری شپش کمک کند.

 

سمپاشی و درمان شپش

مشخصات شپش ها و نحوه زندگی آن ها:

شپش های انسانی انگل خارجی و اجباری می باشند و در مراحل مختلف زیستی خود بعد از خروج از تخم جهت حفظ بقا و ادامه حیات بایستی خونخواری نمایند.شپش های انسانی شامل شپش بدن ، شپش سر و شپشک عانه می باشد كه از راه تماس نزدیك و مكرر منتشر میشود . شپشها دگردیسی ناقص دارند و دوره زندگی آنها طی 3 مرحله صورت می گیرد :تخم ، نمف و بالغ .تخم ها سفید وکشیده هستند و رشک نام دارند و در قسمت جلویی دارای دریچه ای پر از منفذ می باشند که جنین هوای مورد نیاز خود را از این طریق تامین می نماید . نوزادی که از تخم خارج می شود نمف نام دارد و کاملا شبیه بالغین است فقط اندازه آنها کوچک و رنگ پریده میباشد . نمف ها خونخوارند و بعد از خروج از تخم اگر در مدت 24 ساعت خونخواری نکنند می میرند.شپش ها 3 مرحله نمفی دارند ، و در هر مرحله برای جلد اندازی و ورود به مرحله دیگر بایستی حتما خونخواری نمایند . شپش های بالغ نر و ماده هر دو خونخوارند .شپش بدن و شپش سر بسیار شبیه یکدیگر هستند فقط اندازه شپش سرکوچکتر و رنگ آن تیره تر و رنگ شپش بدن کمی روشن تر است .

 

نحوه زندگی شپش ها و علل انتشار شپش :

شپش ماده سر، تخم های خود را با فاصله 9/. میلیمتر از پوست سر بر روی مو قرار می دهد . تعداد تخمی که یک شپش سر ماده در طول عمر خود می گذارد 100-800 تخم است .شپش ماده بدن ، محلهایی مانند شکافها ، چین خوردگی های لباس والیاف لباس ها در ناحیه درزها را برای تخم گذاری انتخاب می کند. تعداد تخمی که یک شپش بدن ماده می گذارد 3..-2.. تخم است .

علل انتشار شپش :

شپش های بدن و سر انتشار جهانی دارند وارتباط مستقیم با فقر بهداشت در جامعه دارند و اکثرا درشرایطی خاص مانند هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه نظیر زلزله ، سیل ، توفان و … که تعدادی از افراد بالاجبار در یک محل و زیر یک سقف بدون داشتن شرایط بهداشتی با هم زندگی می کنند مشاهده می شود.

 

اهمیت پزشکی و مبارزه با شپش ها:


بیماریزایی :

گزش و خونخواری شپش سر و بدن ایجاد خارش می کند که گاه از محل خارش عفونت ثانوی پدیدار میگردد . با عنایت به این مسئله که هر موقع از شبانه روز این حشره احساس گرسنگی نماید اقدام به خونخواری می کند ، بنابراین فرد آلوده اغلب دچار خارش می شود . بزاق شپشها حاوی ماده ای است که در بعضی از افراد ایجاد حساسیت می نماید و میزان حساسیت ، بستگی کامل به عکس العمل فاکتورهای بدن فرد نسبت به بزاق حشره دارد . در افرادی که بهداشت فردی را رعایت نمی كنند و یا افرادی که شبها را در محلهای عمومی و یا در گوشه و کنار خیابان ها سپری می نمایند و استحمام مناسبی ندارند و لباسهای خود را بندرت تعویض می کنند آلودگی به شپش سر و بدن بیشتر است و چون روزی چندین بار در معرض گزش قرار می گیرند پوست بدن حالت طبیعی خود را از دست داده و ضخامت خاصی پیدا میکند . پوست در اثر گزشهای مکرر به صورت خالدار در می آید و این افراد اغلب دچار حالتهای آلرژیک شبیه تب یونجه می شوند .
بیماری هایی که توسط شپش بدن منتقل می شوند شامل : تیفوس اپیدمیک ، تب راجعه اپیدمیك (تب بازگرد ) و بسیاری از بیماری های دیگر است.


توجه : شپش سر هیچ بیماری را منتقل نمی کند و شپش های انسانی فقط مدتی کوتاهی در خارج از بدن انسان زنده می مانند.

 

پیشگیری و کنترل شپش در مدارس :

برای پیشگیری و کنترل شپش در مدارس باید بازدید های روزانه و معاینه های روزانه افراد انجام شود. و افراد مبتلا به شپش تشخیص داده شده و به پزشک مرجعه کنندو تحت درمان شپش سر یا بدن قرار بگیرند. شستشوی مرتب با آب گرم، صابون و شانه زدن موی سر ممکن است موجب کاهش تعداد نمف ها  و بالغ ها شود، اگرچه نمیتواند تخم هایی را که محکم به موها چسبیده اند به تنهایی از بین ببرد. یک شانه مخصوص شپش با دندانه های باریک و نزدیم به هم در جدا کردن بالغ ها و تخم ها از مو مؤثر است که گاهی وقت ها در میان پسران جوان انجام میشود. به هر حال گاهی به تراشیدن مو اعتراض می¬شود که به همین دلیل نباید روی آن پافشاری کرد. مؤثرترین روش کنترل شپش ها استفاده از حشره کش ها و سمپاشی شپش روی موی سر است. ممکن است آنها به شکل شامپو، پماد، امولسیون یا پودر استفاده شوند.

 

پاکسازی شپش سر


شپش ها بدلیل عدم رعایت بهداشت در منازل و مراکز خوابگاه ها  افراد را الوده میکنند . در حقیقت شیوع شپش دو دلیل دارد. یا اینکه تخم شپش توسط یک فرد الوده به محل منتقل میشود. یا اینکه خود فرد در مکان دیگری به تخم شپش یا شپش بالغ الوده شده و به منزل منتقل میشود.شپش ها از انگل های خارجی انسان و حیوانات خونگرم هستند. سمپاشی حرفه ای شپش سر یا بدن بیشتر بستگی به درمان قطعی ان توسط استفاده از شامپوی ضد شپش و لوسیون شپش کش و در مرحله بعدی حدف شپش و تخم شپش با اجرای سمپاشی تخصصی آن است.
سمپاشی محل های آلوده به شپش تخصص شرکت های سمپاشی دارای مجوز است ، سموم استفاده شده برای سمپاشی شپش بدن و شپش موی سر باید توسط کارشناس شرکت ترکیب شود. از استفاده سموم برای سمپاشی خودسرانه شپش در مراکز الوده خودداری کنید.
سمپاشی و از بین بردن شپش ممکن است بین 1 تا 6 ماه زمان ببرد در این حین باید هر روز  در منزل آلوده به شپش از بخار شوی و جارو برقی استفاده شود. لوازم خواب باید مداوم و هر دو روز یکبار با آب جوش و اتو بخار ضدعفونی شود. بیماران مبتلا به شپش باید سر از لوسیون ها و شامپو های ضد شپش در زمان دقیق استفاده کنند. 

با سمپاشی سوسک هم آشنا شوید.اقدامات بهداشتی برای مبارزه با شپش های انسانی


الف ) اقدامات بهداشتی شپش سر :

 • رعایت نظافت و بهداشت شخصی

 • کوتاه کردن موها ، تا شانه کردن به راحتی انجام شود.

 • شستشوی مرتب موها

 • شانه کردن مرتب مو با استفاده از شانه های دندانه ریز محکم

 • شستشوی روسری یا کلاه با آب 60 درجه

 • استفاده از شامپوهای توصیه شده توسط وزارت بهداشت ودرمان كه در حال حاضر شامپو پرمترین1% توصیه میگردد.

 • گرد شپش کش کمتر مورد استقبال قرار می گیرد زیرا باعث کدر شدن موها شده و سایرین متوجه آلودگی و کاربرد حشره کش می شوند.

 


ب) اقدامات بهداشتی شپش بدن :

 • رعایت بهداشت شخصی
 • عدم استفاده از وسایل خواب مشترک
 • عدم استفاده از لباسهای مشترک
 • حمام کردن منظم
 • تعویض لباسها
 • شستشوی لباسها با آب 60 درجه و صابون و اطو کردن آنها
 • عدم استفاده از لباسها و رختخواب و وسایل آلوده به مدت یکماه .
 •  

سریع ترین روش شناسایی افراد آلوده به شپش : 

بالا بردن آگاهی های بهداشتی خانواده ها در هر جامعه مهم ترین نقش را در تشخیص به موقع و درمان سریع افراد مبتلا دارد. معلمین و مربیان مدارس و مهد کودک ها، نقش بسیار مهمی درشناسایی مخازن اصلی آلودگی دارند لذا آموزش راه های شناسایی آلودگی به شپش به آن ها، نقش بسزایی در کاهش موارد ابتلا دارد.شپش سر عمدتا در مو های عقب و پشت گردن و بالای گوش زندگی کرده و تخم گذاری می کند، لذا در هنگام تشخیص شپش توجه به این نواحی، کمک می کند.
در صورت وجود غدد لنفاوی متورم و دردناک در نواحی پس سر و پشت گوش ها احتمال آلودگی به شپش سر وجود دارد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید