سمپاشی مگس خانگی ، دامداری ، فاضلاب

02177646282 تلفن تماس
سمپاشی مگس

مَگَس‌ها یا دوبالان (Diptera) از بزرگترین گروه‌های حشرات است که در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰۰۰ نوع از آن‌ها وجود دارد.مگس‌ها دارای دو جفت بال جلویی مشخص هستند. دو جفت بال عقبی آن‌ها تبدیل به بالچه چاقوشکل به نام توازنگر (هالتر یا بالانسیـِر) شده‌است.

رادین تک
رادین تک

 

خدمات تضمینی سمپاشی مگس در رادین تک

 پس از اقدامات پیشگرانه و نهایی ترین راه  مبارزه با آفات مگس ، سمپاشی مگس است. شرکت سمپاشی رادین تک با ارائه بهترین راه حل ها جهت مبارزه با مگس  از طریق کارشناسان خبره و متخصص توانسته است گامی موثر در مبارزه آفات انواع مگس ها بردارد. سموم استفاده شده در سمپاشی های شرکت رادین تک دارای تایید وزارت بهداشت است . طیف وسیعی از خدمات دهی سمپاشی ها در رادین تک انجام می شود که یکی از این خدمات ، سمپاشی مگس است. ما در این مقاله سعی داریم شما را روش سمپاشی مگس و موارد نیاز به این نوع سمپاشی آشنا کنیم.

 

مشخصات مَگَس‌ها یا دوبالان 

مگس ها گروهی از دوبالان ومتعلق به راسته سیکلورافا که به لارو آنها اصطلاحا Maggotگفته میشود.مگسها دارای سه مرحله لاروی هستد ولاروسن سوم پس از تیره شدن وجمع شدن پوست وبا حفظ پوسته لاروی تبدیل به شفیره میگردد واغلب بشکه ای شکل است.و Puparium خوانده میشود مگسها دارای مشخصاتی در مراحل لاروی وبلوغ هستند.که با کمک آنها از سایر دوبالان متمایز میشوند.

 

ریشه کنی مگس خانگی

 


اهمیت پزشکی مگس ها و مبارزه با آنها

1.انتقال مکانیکی بیماریها

2.ایجاد بیماری میاز

3.انتقال بیماری خواب

4.گزش و خونخواری و ایجاد تحریکات پوستی

مگس ها از چند جنبه دارای اهمیت پژشکی وبهداشتی هستند.۱-انتقال مکانیکی بیماریها:بسیاری از مگسها قادر به چنین انتقالی به دلیل نوع فعالیت ونحوه تغذیه هستند.ولی انواعی که درتماس بیشتری با انسان قرار دارنداهمیت بیشتری از این نظر پیدا میکنند مثل مگس خانگی۲-ایجاد بیماری میاز:لارو تعدادی از مگسها قادربه حضوروتغذیه از بافتهای زنده بدن سایر موجودات به خصوص پستانداران هستندوانسان نیز ممکن است مورد حمله وابتلای به این بیماری واقع شود.۳-انتقال بیماری خواب:انتقال این بیماری توسط مگس های تسه تسه صورت میگیرد.۴-گزش وخونخواری وایجاد تحریکات پوستی والتهاب موضعی

 

بهترین سم برای مگس خانگی و دامداری:

 سم دیویس بی بو از “دلتامترین” به عنوان ماده اولیه فعال استفاده می کند.سم مگس کش دیویس که به حالت اسپری اعمال می شود، دارای ماندگاری بیش از 3ماه و همچنین اثرگذاری سریع بر روی انواع مگس  ها می باشد.این سم را می توانید در داخل و خارج بناها و ساختمان ها به کار ببرید.این محصول کاملاً متفاوت با پرثروئید های قدیمی است چرا که ایزومری کاملا خالص و لذا 100 در صد فعال بوده و در نتیجه بیشترین قدرت را جهت از بین بردن جمعیت مگس دارد.سم دیویس نسل پیشرفته ای از پرثروئید است که قدرت مقابله با جمعیت بالایی از انواع مگس  ها و خانواده جمعیت آنها، را در آن واحد دارد. از قابلیت های دیگر سم مگس کش دیوی این است که دارای اثرگذاری طولانی مدت می باشد به نحوی که 90 الی 120 روز پس از استفاده همچنان فعال است.در صورتی که ساختمان یا محل کار شما آلوده به مگس شده است می توانید به منظور سمپاشی ساختمان و یا سمپاشی محل کار با  بهترین شرکت های سمپاشی در تهران  تماس بگیرید. 

 

از بین بردن مگس در دامداری

با شروع فصل گرما، مگس ها و حشرات به دامداری ها هجوم می آورند. وجود آنها می تواند باعث خسارت های سنگینی به دام ها گردد. بنابراین دامداران همواره به دنبال راهی برای از بین بردن مگس در دامداری می باشند. مگس ها و حشرات بسته به منطقه جغرافیایی که دام های قرار دارند متفاوت هستند. برخی از آنها تنها موجب اذیت و  آزار فیزیکی می شوند و بهداشت دام را مختل می کنند، اما برخی دیگر باعث آسیب های جدی تری می شوند. 

انتخاب بهترین روش برای از بین بردن مگس در دامداری

عدم نابودی این حشرات ممکن است خسارات جبران ناپذیری همانند انتقال بیماری ها، کاهش مقدار و کیفیت شیر و ... به همراه داشته باشد. برای انتخاب روش مناسب می بایست مواردی مانند انواع مگس های موجود، محل تخم گذاری، آگاهی از زمان تخم گذاری و تبدیل شدن به مگس و ...  را دانست و با توجه به این موارد روش مناسب مبارزه با آنها را انتخاب نمود.اما موثرترین روش مقابله با مگس ها ، سمپاشی مگس توسط افراد با تجربه و ماهر در این زمینه است.

شما عزیزان برای سمپاشی مگس و از بین بردن آن ها در دامداری های خود می توانید با شرکت رادین تک تماس بگیرید.

 

از بین بردن مگس در باغ

برای رهایی از شر مگی در باغ می توان از راه کارهای متعددی استفاده کرد که ساده ترین ظان رعایت بهداشت در محیط است. اما اگر این گزینه ها پاسخگو نبود در نهایت باید اقدام به سمپاشی مگس ها و از بین بردن لانه آن ها بکنید.

 

بیماری میاز 

به منظور پیشگیری از ابتلای به میاز در مناطق آلوده می بایست اقدامات زیر انجام گیرد:۱-پوشاندن وضدعفونی کردن زخمهای سطحی به صورتی که در معرض مگسها قرار نگیرد.۲-درمان سریع بافتها واندامهای عفونی مثل گوش،چشم و دستگاه ادراری در صورت داشتن ترشح چرکی.۳-توصیه به افراد برای داشتن پوشش مناسب در بچه ها وبه خصوص در دختر بچه ها برای جلوگیری ازابتلا به میاز تناسلی-ادراری ومقعد ورعایت نظافت فردی.۴-توصیه به دامداران وچوپانها در مناطق آلوده در مورد استفاده از کلاههای محافظ سر وصورت.۵-چرای دامها در صورت لزوم درشب.


روشهای پیشگیری :

به منظور پیشگیری از ابتلای به میاز در مناطق آلوده می بایست اقدامات زیر انجام گیرد:

۱-پوشاندن وضدعفونی کردن زخمهای سطحی به صورتی که در معرض مگسها قرار نگیرد.

۲-درمان سریع بافتها واندامهای عفونی مثل گوش،چشم و دستگاه ادراری در صورت داشتن ترشح چرکی.

۳-توصیه به افراد برای داشتن پوشش مناسب در بچه ها وبه خصوص در دختر بچه ها برای جلوگیری ازابتلا به میاز تناسلی-ادراری ومقعد ورعایت نظافت فردی.

۴-توصیه به دامداران وچوپانها در مناطق آلوده در مورد استفاده از کلاههای محافظ سر وصورت.۵-چرای دامها در صورت لزوم درشب.

 

درمان بیماری میاز

درصورت ایجاد میاز در زخم وپوست اولین اقدام پوشاندن محل الودگی با لایه ای از روغنهای نفتی مثل پارافین است.این اقدام باعث مسدود کردن سوراخهای تنفسی عقبی لاروها وخارج شدن آنها از زخم برای دستیابی به اکسیزن است.سپس بلافاصله لاروها را خارج کرد.درصورت لزوم میبایست لاروها با جراحی از پوست یا عضو مورد تهاجم به خصوص چشم یا گوش خارج شوند.در میازهای حلق وگلو خوردن روغن ولرم وکشیدن سیگار باعث تحریک لاروها ورها شدن آنها از مخاط گلو می شود.در مناطق جنوبی ایران عشایر در صورت ابتلا به میاز گلو گلوله های پارچه ای متصل به یک ریسمان تهیه میکنندوان را چندین بار قورت داده وبیرون میکشند وتا حدودی لاروها را از مخاط جدا میکنند.
برای مبارزه با مگسهای مولد میاز راهای عملی،بسیار محدود است.روشهای موفق مبارزه با مگسهای مولد میاز به خصوص کوکلیومایا،هومینی وراکس مبارزه ژنتیکی از طریق پرورش نرهای عقیم ورها سازی آنها در طبیعت  بوده است که پس از چندین نوبت رها سازی به تعداد ۱۵۰میلیون نر عقیم در هفته وبا توجه به اینکه نرهای عقیم در جفتگیری با مگسهای ماده در طبیعت با نرهای سالم رقابت کرده وباعث غیر بارور شدن تخمهای تولید شده می شوند،کاهش چشمگیری در جمعیت این مگس در مناطق تحت مبارزه در جنوب آمریکا و مکزیک ایجاد شده وتقریبا در ایلات متحده امریکا ریشه کن گردیه است.

 

سمپاشی مگس

 

مبارزه وکنترل آفات مگس:

روشهای مبارزه با مگس های خانگی وسایر مگس های مشابه شامل چند سری اقدامات بدین شرح است:

۱-اعمال روشهای فیزیکی ومکانیکی

۲-بهسازی محیط زیست

۳-روشهای شیمیایی

۴-روشهای بیولوژیک

 

مبارزه فیزیکی با مگس ها

درمبارزه فیزیکی ومکانیکی عموما اقداماتی در جهت ممانعت ورود مگسها به اماکن انسانی وجلوگیری از تماس آنها با انسان،مواد غذایی،ظروف ووسایل فردی صورت میگیرد.مهمترین این اقدامات عبارتند از نسب توری برای درب پنجره ها وهواکشها تا طبقات چهارم ساختمان ها ایجاد تهویه مناسب وبرقرلر کردن جریان نسبتا تند هوا توسط پنکه در بالای دربهای ورودی ویا آویزان کردن نوارها ویا طنابهای رنگی،استفاده از حشره کشهای الکتریکی تولید کننده نور ماورایبنفش،ویا دستگاههایی که ایجاد جریان های الکتریکی با ولتاژبالاوکشنده برای حشرات میکند.

بهسازی محیط برای مبارزه با مگس ها

بهسازی محیط عمدتا شامل اقداماتی به منظور محدود کردن واز بین بردن محلهای تخم ریزی وزادولد مگسها میباشند.برای دستیابی به این هدف جمع آوری ونگهداری زباله در ظروف دربسته وکیسه های پلاستیکی،تخلیه زباله در سطح شهر با فواصل زمانی کوتاه حداقل دوباردرهفته ودفن بهداشتی زباله از اقدامات اساسی ومهم است.

 

مبارزه شیمیایی و سمپاشی مگس

مبارزه شیمایی بامگس ها معمولا موقتی ومشکل است زیرا مگسها سریعا نسبت به سموم شیمیایی مقاومت پیدا کرده وتوسط آنزیم های خاص خود m.f.o-Mixed function oxidase سموم را تجزیه وخنثی میکند.بهترین وموثر ترین روشهای کنترل مگسها بهسازی ورعایت بهداشت محیط زیست است وحشره کشها را فقط به عنوان مکمل این عمل باید بکار برد،نه به عنوان عامل جانشین شونده مگس ها نسبت به سم ددت وگروه سموم کلره درتمامی جهان،نسبت به سموم فسفره در خیلی از نقاط ونسبت به کاربامات ها وپیرتیرئیدها دربعضی از مناطق خاص مقاومت پیدا کرده اند.سمپاشی ممکن است به صورت ابقایی درسطوح محل تماس واستراحت مگسها صورت گیرد ویا از طنابها ونوارهای آغشته به سموم وآویزان کردن آنها از سقف اتاق ها وسالنها استفاده شود.

روش مبارزه بیولوژیک با مگس

درروشهای بیولوژیک اساس کار شناسایی پرورش و رها سازی دشمنان طبیعی وعوامل بیماریزای مگسها درطبیعت است.عوامل بیولژیک متعددی در طبیعت باعث مرگ مگسها وکاهش جمعیت آنها میشود یکی از مهم ترین وکاربردی ترین این عوامل که دربسیاری از مناطق دنیا شناسایی وحمایت شده اند زنبورهای پارازیتوئید،شفیره مگس موسوم به Spalangiaهستند.که با جستجو وشناسایی وتخم گذاری درون شفیره مگس خانگی وتغذیه لارو زنبور از شفیره باعث مرگ آنها میشود همانطور استفاده از سوسکهای Scarabaeus وAtbuchus از خانوادهScarabeidae که به سوسکهای تاپاله یا Dung beetles معروف هستند اقدامی سودمند است.رها سازی این سوسکها در استرالیا باعث کاهش محسوس جمعیت مگسها شده.
 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید