سمپاشی موریانه | روش های پیشگیری از وجود موریانه در ساختمان

02177646282 تلفن تماس
سمپاشی موریانه

هر چند از 1800 گونه موریانه شناخته شده در دنیا تنها 148 گونه به ساختمانها صدمه می زنند اما خسارت آن چنان شدید است که داخل هر محدوده ای که انتشار یابند دیر یا زود الوارهای بی محافظ و یا وسایل چوبی به کار رفته در ساختمان ها تخریب می شوند.

رادین تک
رادین تک

موریانه‌ها حشراتی هستند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آن‌هاست به سر می‌برند زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند.

موریانه‌ها خطرناک‌ترین موجودات برای سازه‌های چوبی هستند؛ زیرا، بدون ظاهر شدن و جلب توجه انسان، ممکن است سقفی را به کلی ویران کنند و خسارت‌های زیادی را به بار آورند، به همین علت اگر حتی یک موریانه را دیدید سریعا با یک شرکت سمپاشی تماس بگیرید.

با ما همرا باشید تا با انواع موریانه و نحوه سمپاشی موریانه آشنا شویم.

سمپاشی موریانه

سمپاشی موریانه رادین تک با استفاده از علم و دانش روز دنیا و سموم مخصوص و روش های نوین توسط سمپاشان حرفه ای و کاربلد برای تمام ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و ... انجام میشود.

از ویژگی های این حشرات میتوان به نفوذ آنها به عمق دیوار و خاک و سقف و ... میباشد اما نقطه ضعف آنها هم این است که با حس کردن سم به طور کامل ریشه کن میشوند.

شما میتوانید برای خدمات سمپاشی موریانه با ما تماس بگیرید، کارشناسان ما در محل حضور پیدا میکنند تا نوع موریانه و روش از بین بردن آنها را مشخص کنند و با سموم مخصوصی که کارشناسان ما ساخته اند در محل حضور پیدا میکنند و سمپاشی کامل ساختمان را انجام دهند.

 

هزینه سمپاشی موریانه ها چگونه محاسبه می شود؟

بزرگی و مقیاس کلونی موریانه هایی که باید از بین بروند، بر هزینه های روش مقابله ای که انتخاب می کنید، اثر مستقیم دارد. کلونی های بزرگتر همیشه با هزینه بیشتری نسبت به کلونی های کوچک از بین میروند.

هزینه مقابله با موریانه ها از جایی به جای دیگر فرق دارد. شاید لازم باشد هر ماه، هر هفته و یا هر سال  دو بار (بسته به شدت حمله و بزرگی کلونی ) آفت کشی کنید و اگر روشی تخصصی نیاز باشد، ممکن است تا 4 برابر یک روش معمولی برای حمله ای نه چندان قوی هزینه بردارد.

هزینه سمپاشی موریانه نیاز به تخمین عوامل دخیل در نوع سمپاشی و حجم کلونی دارد .هزینه ای که برای از بین بردن موریانه های خانه می کنید، شامل یک محصول متراکم شده است که باید اطراف خانه ، داخل دیوارها و در کانال موریانه ها اسپری شود. ممکن است به چندین بار تکرار روش مقابله نیاز باشد اما به طور کلی هر روشی که خودتان انجام دهید، به اندازه 50% استخدام نیروی متخصص هزینه برمی دارد.

 

خدمات سمپاشی  موریانه در شرکت رادین تک

چنانچه شما عزیزان در نزدیکی محل زندگی یا محل کار ، موریانه و عوارض آن را مشاهده کردید می توانید برای نابودی و سمپاشی تخصصی موریانه  با ما تماس حاصل فرمایید. تا در کمترین زمان ممکن جهت نابودی و ریشه کنی اکیپ حرفه ای را به محل اعزام نماییم.

سمپاشی رادین تک ، بهترین شرکت سمپاشی در تهران آماده ارائه بهترین خدمات سمپاشی اعم از خدمات سمپاشی موریانه بصورت تخصصی  و جلوگیری از شیوع آن در آپارتمان، منازل، ساختمان ، اداره و ارگانها می باشد.

 

روش از بین بردن موریانه در منزل

 1. اجازه دهید تا نور خورشید در سراسر خانه تان گسترده شود تا موریانه ها را دور کند.
 2. با استفاده از آب میتوانید موریانه ها را از بین ببرید.
 3. استفاده از نمک برای از بین موریانه‌ها می‌تواند یک روش طبیعی و موثر باشد.
 4. بایستی تمامی سازه‌های چوبی را خشک نگه دارید، اما اگر حتی ذره‌ای رطوبت به داخل چوب‌ها سرایت کند منجر به هجوم سریع موریانه‌ها خواهد شد.
 5. سرکه یکی از بهترین موادی است که برای از بین بردن موریانه‌ها و سایر حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد

 

چرا خودتان نباید سمپاشی موریانه را انجام دهید؟

بهترین سم موریانه

شرکت رادین تک با داشتن سال ها سابقه در زمینه سمپاشی به شما عزیزان توصیه می کند تا در صورت حمله موریانه ها به ساختمانتان به هیچ وجه خودتان کار سمپاشی را انجام ندهید و این کار را به افراد حرفه ای در این زمینه بسپارید.

ما در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون هیچ خسارت و صدمه ای به سلامت افرادی که در محل مورد نظر زندگی شما را از شر موریانه ها نجات می دهیم. پس بهتر است با انجام کارهای خودسرانه سلامت خود را به خطر نیاندازید.

 

انواع موریانه از نظر محل زندگی کدام است؟

موریانه‌ها از نظر نوع زندگی به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند :

1. موریانه هایی که در زیر خاک زندگی می کنند.

موریانه‌های گروه اول همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست، در زیر خاک زندگی می‌کنند. وظیفه تأمین غذا و حفر تونل‌ها و دالان‌ها به عهده موریانه‌های سرباز و کارگر است که شباهت زیادی به مورچه‌های بالدار دارند. غذای اصلی آن‌ها عمدتاً سلولز است که به وسیله کارگران هنگام حفر تونل‌ها و دالان‌ها به دست می‌آید. این ماده هضم نشدنی با کمک تک یاخته‌ای‌هایی که در معدهٔ موریانه‌ها وجود دارد، تبدیل به ماده هضم شدنی می‌شود.

این گروه از موریانه‌ها تقریباً به انواع سوزنی‌برگان و پهن‌برگان به استثنای چوب‌هایی درون چوب سرخ‌چوب، سروتالاب و بعضی از کاج‌ها که از دوام طبیعی نسبتاً خوبی برخوردارند، حمله می‌کنند. آن‌ها با تونل‌هایی که در چوب ایجاد می‌کنند، به تدریج باعث تضعیف و کاهش مقاومت‌های مکانیکی چوب می‌شوند، و در نهایت تخریب ناگهانی آن را موجب می‌گردند.

موریانه‌ها، غالباً از طریق مجاری بسیار باریک، و مخفی وارد فونداسیون ساختمان می‌شوند و به وسیله پایه‌های چوبی که در تماس با خاک هستند یا از طریق تونل‌های زیرزمینی که معمولاً در زیر ساختمان حفر می‌شود، وارد ساختمان می‌شوند، و فعالیت تخریبی خود را آغاز می‌کنند.

2. موریانه هایی که در چوب زندگی می کنند.

موریانه‌ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آن‌ها دیده می‌شود: یک نوع در داخل چوب‌های منازل زندگی می‌کنند و نوع دیگر مخصوص سرزمین‌های استوایی بوده و در بیابان‌ها برای خود مسکن می‌سازند و طول خانه‌هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می‌رسد و بسیار هم سخت است، بطوری‌که با کلنگ هم شکسته نمی‌شود.

در مورد سمپاشی مورچه و سمپاشی شپش هم بدانید.

 

موریانه ها چگونه باعث آسیب به ساختمان می شوند؟

معمولاً تصور می شود که موریانه ها فقط از چوب تغذیه می کنند اما نکته مهم این است که موریانه ها از هر موادی که حاوی سلولز باشد، تغذیه می کنند و برخی از نژادهای موریانه ها توانایی آن را دارند که برای یافتن غذا حتی از دیوار های سیمانی نفوذ می کنند در واقع هیچ چیزی نمی تواند از دندان های تیز موریانه در امان باشد گاهی از طریق مواد غیر سلولزی نظیر پلاستیک یا فوم نیز وارد می شوند.

بعضی از تحقیقات نشان می دهد که کلونی هایی که شامل ۶۰/۰۰۰ کارگر هستند در کمتر از یک ماه یک قطعه چوبی ۱*۲۰۰ متر را مصرف می کنند، البته آسیب های ناشی از موریانه ها به عوامل مختلفی مانند دما، رطوبت و میزان دسترسی مواد غذایی بستگی دارد .

اما آن چیزی که زندگی موریانه ها را از سایر حشرات مجزا می سازد این است که موریانه ها در هیچ یک از فصول سال از فعالیت نمی ایستند و مانند سایر حشرات به خواب زمستانی نمی روند.

معمولاً آسیب های جدی در طول فعالیت ۳ تا ۵ ساله موریانه ها در منزل ایجاد می شوند و مهم ترین مسئله و عاملی که ما را بر آن می دارد تا خطر حملۀ موریانه ها را جدی بپنداریم این است که موریانه ها با توجه به نحوۀ زندگی آن ها در زیر زمین و دور از دید انسان بنیاد و ساختار منزل را مورد حمله قرار می دهند

 

علائم حضور موریانه در خانه و ساختمان چیست؟

سم مخصوص موریانه

شایع ترین نشانه حضور موریانه ها زمانی  دیده می شود که انواع بالدارشان در حال فرار از خانه باشند. افراد آنها را اطراف در و پنجره ها می بینند، اما آنها بیرون از کلونی شان ممکن است هر جایی بروند. زیاد پیش می آید موریانه های در حال پرواز را در اطراف یک کابینت که یک کلونی به آن حمله کرده است ببینید.  معمولا این کشفیات در اولین روز بهار اتفاق می افتند.

حالا چند خبر خوب:لازم نیست تا بهار صبر کنید ببینید حمله موریانه ای دارید یا نه. چند علامت هشداردهنده هست که هر لحظه امکان دارد ببینید و بدانید که یک کلونی از این آفت ها دور و برتان زندگی می کند.

رنگی که شکمه کرده و یا ترک خورده باشد. موریانه ها از محتوای داخلی تغذیه می کنند و هرچه به سطح نزدیک تر می شوند، سطح و یا رنگ روی کار شروع به ورم و شکمه کردن می کند. ممکن است در داخل این حباب، مدفوع موریانه ها باشد.

اگر دیوار چوبی باشد، به گونه ای ترک می خورد که شبیه به ترک های ناشی از مشکلات ساختاری نیست.

اگر چوب خالص باشد، در این موقعیت توخالی به نظر می رسد. موریانه ها به سطح بیرونی یک ماده سلولزی دست نمی زنند و تنها بافت داخلی را می خورند. اگر روی چنین چوبی ضربه بزنید، به خاطر خالی بودن فضای داخل، صدا در آن می پیچد.

اگر بهار تمام شده و تابستان فرا رسیده است و در گوشه و کنار خانه بال هایی می بینید که بدن ندارند، بدانید موریانه ها در خانه حضور دارند. شما باید به طور کامل آفت را پاکسازی کرده و یا خرابی های ناشی از حمله را از بین ببرید.

 

چگونه موریانه ها را بکشیم؟

قبل از کشتن موریانه ها، باید هر چیزی که برایشان غذای آماده است را از دم دستشان بردارید. در خیلی از خانه ها باید هیزم شومینه را از انبار کنار خانه برداشت. هرگونه چوب، هیزم، و حتی باقیمانده های کاغذ که نزدیک فونداسیون خانه باشد، می تواند سرپناهی برای کلونی موریانه ها باشد.

حتما هرگونه چوب و دسته و هیزم و شاخه را از کنار خانه دور کنید.
موریانه ها به یک راه ورودی به خانه هم نیاز دارند تا وارد آن شوند. مطمئن شوید هرگونه دریچه را با یک صفحه بپوشانید. هر از چند گاهی همه کانال ها، فنس ها، و یا اعضای چوبی خانه را بررسی کنید و اگر آفتی پیدا کردید بلافاصله از بین ببریدشان.

راه حل های دست ساز، شیمیایی، و غیر شیمیایی برای از بین بردن کلونی موریانه ها هست. رایج ترین روش غیرشیمیایی، کار گذاشتن نوعی مانع دور خانه است. این اتفاق اغلب زمانی می افتد که خانه ساخته شده است اما باز هم می توان یک لایه محافظ ضدآب دور فونداسیون خانه کشید.

همچنین موریانه ها تلاش می کنند از داخل خاک ماسه ای هم عبور کنند. نصب یک مانع دور تا دور فونداسیون خانه که اطرافش ماسه باشد هم می تواند از سرعت این آفت ها بکاهد. چنین راهکاری به همراه نوعی توری برروی دریچه ها هم خوب جواب می دهد. دیده شده است که برخی قارچ ها و نشانه ها در نابودی کلونی موریانه ها موثر هستند.

موثرترین راه از بین  بردن موریانه

همچنین اثبات شده است که برخی محلول های شیمیایی که از فروشگاه سخت افزار محله تان تهیه می کنید هم کارایی دارند. رایج ترین راه حل برای از بین بردن موریانه، استفاده از طعمه می باشد. بین در اطراف محیط زندگی کلونی ریخته شده و آنها آن را می خورند و می میرند. سه راه حل شیمیایی دیگر هم هست که استفاده از آنها اثبات شده می باشد.سم های مایعی که مخصوص موریانه ها ساخته شده اند به خاک زده می شوند.

اقلام ساخت و ساز از نوع ضد موریانه هم هست که در زمان خریداری از قبل مواد ضد موریانه به آنها زده شده است. موادی برای نجات چوب هم هست که در صورت لزوم به آن زده می شود.

خیلی مهم است که از هر راه حل شیمیایی که استفاده می کنید، حتما طبق دستورالعمل اینکار را بکنید. آفت کش های طبیعی وارد جریان آب خانه و هرگونه آب آشامیدنی می شوند. اگر چنینی اتفاقی بیافتد، دارو دیگر روی آفت اثر نخواهد داشت. به همین دلیل است که یاد گرفتن روش های خانگی و دست ساز برای از بین موریانه ها و کلونی های لجبازشان می تواند بسیار مفید باشد.

اما باید بدانید موثرترین راه از بین  بردن موریانه ها ، سمپاشی موریانه و کمک از یک شرکت حرفه ای در زمینه سمپاشی موریانه است.


راههای مبارزه با موریانه ها

تغییرات ساختاری که عبارت است از نامناسب کردن محیط، جهت زیست موریانه ها با انجام روشهای زیر:

 • جمع آوری کلیه مواد چوبی از اطراف ساختمان و پاک سازی کامل محیط به طوری که تا عمق ۵۰ سانتی متری خاک ماده ای چوبی در زمین نباشد.
 • انجام تهویه مناسب زیر زمین ساختمان و شیب بندی مناسب کف جهت دفع صحیح آب و رطوبت از ساختمان.
 • مسدود کردن کلیه درزها و شکافها با مصالح ساختمانی مناسب و مستحکم.
 • ایجاد زهکش های دور کننده رطوبت در اطراف ساختمان جهت کم کردن رطوبت خاک.

 

روش های پیشگیری از وجود موریانه در خانه  و یا ساختمان

سمپاشی موریانه

اقداماتی که صرفا” جنبه پیشگیری دارد به شرح زیر می باشد:

 1. دقت در تهویه
 2. استفاده از زیر زمین یا ایجاد ساختمان بر روی ستون و پایه
 3. جلوگیری از مرطوب شدن محیط
 4. استفاده از موانع مکانیکی مانند قطعات بتون پیش ساخته به صورت ممتد و با قطر حداقل ۱۵ سانتی متر و فاقد هر گونه شکاف تا از رسیدن موریانه های خاک جلوگیری شود.
 5. نصب کلاهک در قسمت پایه ساختمان که مانع از بالا آمدن موریانه از پایه می شوند.
 6. استفاده از سموم خاک خصوصا در ساختمانهایی که از قطعات بتون ساخته می شوند و امکان بازبینی وجود ندارد.
 7. پاکسازی محل ساختمان از لانه های موجود و منهدم کردن چوب و فرآورده های چوبی آلوده و ریشه گیاهان.
 8. مقاوم نمودن الوارهایی که به کار برده می شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
 • مجیدرمضانی
  سلام ازکف خونمونه موزیانه موکت روسوراخ کردن
  • مدیر سایت

   برای دریافت مشاوره و یا درخواست خدمات سمپاشی موریانه با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

تماس بگیرید