انواع آفات گیاهان آپارتمانی + راه های درمان

02177646282 تلفن تماس
آشنایی با انواع آفت های گیاهان آپارتمانی

وجود گیاهان در منزل، فضایی دل نشین و آرامش بخشی را به وجود می آورد که البته در کنار زیبایی های خاصی که دارند، همراه با خود آفاتی را در خانه پخش می کنند که به آن ها آفت های گیاهان آپارتمانی می گویند. برای جلوگیری از رشد این گونه از آفت ها نیاز است برای سمپاشی منزل با سم های مخصوص گیاهان اقدام نمایید به طوری که کوچک ترین مشکلی برای گیاه پیش نیاید.

رادین تک
رادین تک

آفات گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی روحیه ای بسیار حساس دارند که نیاز است به خوبی از آن ها نگهداری و هر چند وقت یکبار هم برای جلوگیری از رشد آفات سمپاشی شوند. آفت ها با توجه به گونه های گیاهان متفاوت می باشند که نیاز است در صورت مشاهده هریک از آن ها، توسط متخصص این زمینه نوع آفت و راه از بن بردن آن مشخص شود. همانطور که رشد و مراقبت گیاه در خانه کار آسانی نمی باشد و توسط فرد با تجربه باید تحت نظر قرار گیرد، برای سمپاشی آفت گیاه آپارتمانی هم به همین روال است. به عبارت دیگر به تنهایی بدون تخصص از سم های مختف برای از بین بردن حشرات و آفت روی گیاه اقدام نکنید زیرا نه تنها حشرات را از بین نمی برید بلکه باعث از بین رفتن گیاهتان می شود.

آفت گیاه چیست؟

آفت گیاه به مجموعه ای از حشرات گفته می شود که با نفوذ بر روی ساقه و ریشه گیاه، از شیره آن تغذیه می کنند و در نتیجه مانع رشد گیاه می شود. تشخیص این دسته از آفت ها بسیار سخت است و وجود آن ها باعث وارد شدن خسارت به گیاه به طور مستقیم و غیر مستقیم می باشد.

معرفی انواع آفات گیاهان آپارتمان

 • آفت شته

آفت شته گیاه آپارتمانی

سمپاشی آفت شته بر روی گیاهان آپارتمان توسط رادین تک

شته‌ها Aphids معمولا شیره‌ گیاهان را از بخش نرم گیاه که در حال رشد است می‌مکند. این بخش در حال رشد می‌تواند در نوک هر شاخه، برگ یا گل گیاه باشد. در هر حال شته‌ها می‌توانند به هر قسمت از گیاه حمله کنند.

درمان شته گیاه در خانه

 1. شما می‌توانید با حوصله و دقت تک تک آن‌ها را با دستتان از روی گیاه جدا کنید. اما اگر تعداد آن‌ها زیاد است و یا وقت انجام این کار را ندارید مراحل بعدی را امتحان کنید.
 2. محلول آب گرم و مقدار کمی صابون مایع یا مایع ظرفشویی را بر روی گیاه اسپری کنید. مقدار صابون باید به حدی باشد که با تکان دادن ظرف، محلول کف کند.
 3. شته‌ها را هدف قرار دهید و تمامی قسمت‌های گیاه را که شته‌ها فرا گرفته‌اند، با دقت تمام اسپری کنید. شاید مجبور باشید تمامی گیاه را با آب و صابون اسپری کنید، چاره‌ای نیست این شته‌ها در حال مکیدن شیره‌ی جان گیاه هستند.
 4. حواستان باشد، با اسپری کردن گاه و بی‌گاه، گیاهان را به بیماری دیگری مبتلا نکنید. به این منظور گیاه را هنگام اسپری کردن به پهلو نگه دارید یا خاک آن‌ها بپوشانید تا ریشه‌ها از ورود آب و صابون در امان باشند.
 5. بعد از اینکه حسابی شته‌ها را با مخلوط آب و صابون محاصره کردید، حدود 5 دقیقه صبر کرده و سپس گیاه را با آب تمیز شستشو دهید تا اگر هر آفتی در خاک مخفی شده و جا خوش کرده است بیرون برود. اما باید حواستان باشد که خاک با تعبیه شدن منافذ ته گلدان، کاملا زهکشی شود.
 6. برخی اوقات همین یک بار کافی است و اثرات شته کاملا از بین می‌رود. اما اگر می‌خواهید این عمل را تکرار کنید، پاکسازی بعدی را به  هفته‌های آتی موکول کنید.
 • آفت هزارپا

آفت هزارپا گیاه آپارتمانی

سمپاشی هزارپا توسط تیم حرفه ای رادین تک

هزارپا اصولا بر روی خاک گلدان مخصوصان در زمان آبیاری حضورشان را اعلام می کنند و کم پیش می آید که به گیاهان آسیبی وارد کنند. تغذیه اصلی هزارپا، خوردن حشرات و آفات گیاهان آپارتمانی است.

روش درمان آفت گیاهان آپارتمانی هزارپا در خانه

 1. معمولا وجود چندین کرم درون خاک گلدان اتفاق نادری است. اکثر اوقات یک جفت کرم هزارپا در خاک گلدان پیدا خواهید کرد که می‌توانید به آرامی آن‌ها را از خاک برداشته و درون خاک باغچه در خارج از منزل قرار دهید، تا به فعالیت خود ادامه دهند.
 2. اگر این کرم‌ها تولید مثل کرده و تعداد بیشتری از آن‌ها در خاک گلدان یافتید، باید روش‌تان را تغییر دهید. در این حالت باید خاک گلدان را با پاکسازی خاک اطراف ریشه، کاملا عوض کنید.
 • شپشک آرد آلو

آفت شپشک گیاه آپارتمانی

سمپاشی شپشک در منزل توسط شرکت رادین تک انجام می شود.

آفت شپشک آردی جزو خانواده شپشک‌های فلسی است و آسیب رساند آن به گیاه از طریق مکیدن شیره‌ی گیاه صورت می‌گیرد. آفت شپشک آرد آلود بزرگ‌تر از آفت‌های دیگر است و بیشتر شبیه به خرخاکی سفید رنگ پشمالو است. آن‌ها به صورت خوشه‌ای تجمع می‌کنند و با یک نگاه قابل رویت هستند و شاید به نظرتان یک گوله پنبه بیاید. نتیجه ی وجود این دسته از حشرات، زر شدن برگ گیاهان است.

سمپاشی خانگی آفت شپشک

 1. اگر زود اقدام کرده باشید، می‌توانید با تکان دادن آهسته، جدا کردن آن‌ها با دست و اسپری کردن آب، گیاه را از شر این آفت نجات دهید.
 • عنکبوت قرمز

آفت عنکبوت گیاه آپارتمانی

از بین بردن و سمپاشی عنکبوت قرمز گیاه با رادین تک

این آفت جزو خانواده‌ی عنکبوتیان است ولی همانند سایر عنکبوت‌ها با تنیدن تار به دنبال تغذیه از حشرات نیست، و دقیقا همانند کنه، به گیاه می‌چسبد و شیره‌ی برگ‌های آن را می‌مکد. آفت کنه عنکبوت قرمز، برای محافظت از کلنی خود و باز کردن جاده‌‌ای به منظور دسترسی به نقاط مختلف گیاه تار می‌تند.

راه های از بین عنکبوت قرمز بر روی گیاه آپارتمانی

 1. می‌توانید با شستشوی هفتگی گیاه با آب ولرم، شهر سازی کنه را از بین برده و تعداد آن‌ها را کم کنید. در طول هفته با اسپری کردن آب، شاخ و برگ گیاه را مرطوب نگه دارید.
 2. اگر چندین گیاه شما به این آفت دچار شده‌اند یا کنه قرمز در وسعت زیاد به باغ و باغچه‌ی شما هم آسیب وارد کرده، ارزشش را دارد که از کنه‌های شکار گر Phytosieulus persimilis استفاده کرد. این کنه‌های شکارگر از Red Spider mites تغذیه می‌کنند و اگر دمای محیط به بالاتر از 18 درجه‌ی سانتی‌گراد برسد، خیلی سریع تکثیر می‌شوند.
 • حشرات فلسی گیاه

آفت فلسی گیاه آپارتمانی

برای سمپاشی آفت فلسی بر روی گیاه با شرکت رادین تک تماس بگیرید.

حشرات فلسی، با پوسته‌ی قهوه‌ای بیرونی سختی که دارند خیلی محکم به گیاه می‌چسبند، از آنجاییکه‌ این حشرات بصورت منظم و با فاصله روی گیاه خود را استتار می‌کنند، به سختی قابل دیدن هستند و خیلی اوقات با لکه‌های طبیعی روی گیاه اشتباه گرفته می‌شوند، به همین دلیل شناسایی و رفع آن‌ها در بیشتر اوقات دیر می‌شود.

راه های خانگی از بین بردن آفت فلسی

 1. اگر تعداد آفت فلسی کم باشد، با کشیدن دست بر روی ساقه و برگ و جدا کردن آن‌ها، می‌توانید گیاه‌تان را از شر این حشره و اثرات بد مواد شیمیایی حفاظت کنید.
 2. در این روش به کمک یک ماده‌ی شیمیایی ضدعفونی کننده، یعنی پنبه‌ی آغشته شده به الکل که معمولا در منزل یافت می‌شود، می‌توان به مبارزه‌ی این آفت رفت. این روش بسیار کارآمد است و گیاه شما را از شر حشره لاکزا راحت می‌کند.
 • آفت دم فنری

آفت دم فنری گیاه آپارتمانی

سمپاشی آفت دم فنری گیاه آپارتمانی توسط تیم سم پاش رادین تک

حشراتی کوچک، سفید و خاکستری رنگ هستند که در مواد آلی پوسیده شده‌ی خاک زندگی می‌کنند. اگرچه آن‌ها کوچک هستند ولی به دلیل برجستگی که دارند، حتی در میان کمپوست تیره نیز به راحتی قابل تشخیص هستند. آن‌ها بیشتر به کک شباهت دارند.

روش درمان آفت دم فنری در منزل

 1. ساده‌ترین راه برای کاهش تعداد و کنترل آن، آبیاری کمتر است. دم فنری‌ها برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. فقط حواستان باشد بجای از بین بردن دم فنری‌ها، گیاهتان را از کم آبی از دست ندهید. چون برخی از گیاهان به تشنگی طولانی مدت عادت ندارند.

سمپاشی آفت های گیاهان آپارتمانی چگونه است؟

سمپاشی آفات گیاهان آپارتمانی

 1. روش شیمیایی از بین بردن شته بر روی گیاه آپارتمانی: محصولاتی که حاوی پرمرتین Permethrin، پیر ترین Pyrethrin و یا روغن نئم Neem Oil هستند را خریداری کنید. در صورت استفاده از اسپرهای شیمیایی بر روی سرخس‌های خیلی مراقب باشید، چون آن‌ها به سموم شیمیایی بسیار حساس هستند.
 2. روش شیمیایی از بین بردن هزارپا بر روی گیاه آپارتمانی: در یک سطل، محلول آب ولرم و صابون مایع درست کنید. سپس در صورتیکه از زهکشی خاک گیاه اطمینان کامل دارید، این محلول را تماما در خاک گلدان خالی کنید، بطوریکه تمامی ریشه‌ها در آب غوطه‌ور شوند. حدود نیم ساعت اجازه دهید تا خاک گیاه در این محلول خیس بخورد. بعد از اتمام زمان مشخص شده، آب تمیز را برای شستشوی خاک از محلول شیمیایی و همینطور آفت مورد نظر، بر روی خاک گلدان بگیرید. تحت این شرایط، کرم‌ها در آب غرق شده یا توسط مواد شیمیایی موجود در صابون از بین می‌روند.
 3. روش شیمیایی از بین بردن شپشک بر روی گیاه آپارتمانی: هم می توانید برای از بین بردن شپشک از روش شیمیایی آفت شته استفاده کنید و هم می توانید از از محصولات حاوی اسیدهای چرب طبیعی یا موادی که حاوی سورفاکتانت هستند، برای از درمان آفت شپشک گیاه به کار ببرید.
 4. روش شیمیایی از بین بردن عنکبوت قرمز بر روی گیاه آپارتمانی: از محصولاتی که حاوی اسیدهای چرب طبیعی هستند یا آن‌هایی که با ماده‌ی شیمیایی سورفاکتانت (سورفاکتانت ماده‌ی شیمیایی است که از یک دوسر آب و از طرف دیگر به یک دم روغن دوست ترکیب شده است) فرموله شده‌اند، استفاده کنید.
 5. روش شیمیایی از بین بردن فلسی بر روی گیاه آپارتمانی: از ماده‌ی شیمیایی قوی‌تری مثل پرمترین Permethrin، دریس Derris (البته مصرف این ماده‌ی شیمیایی به دلیل اثرات منفی بر روی سلامتی انسان در بسیار از کشورها ممنوع است) و یا مواد شیمیایی حاوی مالاتیون Malathion را مصرف کنید. اگر گیاه شما از خانواده‌ی سرخس‌ها است، سعی کنید از روش‌های دیگر استفاده کنید و در آخرین مرحله وارد این عملیات شوید، چون سرخس‌ها بسیار به این نوع ماده‌ی شیمیایی حساس هستند.
 6. روش شیمیایی از بین بردن دم فنری بر روی گیاه آپارتمانی: پیر تروئید Pyrethroid و سموم حاوی پیر ترین Pyrethrin برای کنترل گسترش این آفت مناسب هستند. اما اگر قبل از سمپاشی، تخمگذاری کرده باشند‌، لاروها ظرف چند هفته ظاهر می‌شوند و باید مجددا درمان را شروع کرد.

علائم وجود آفت بر روی گیاه چیست؟

در صورتی که زرد شدن، لکه های قهوه ای روی برگ، فرو رفتگی قسمت های مورد هجوم را مشاهده کردید از وجود آفت بر روی گیاه آگاه شوید. اگر به طور مداوم به گیاه خود برسید وجود آفت را هر چند که تشخیص سخت باشد، احساس می کنید و زود تر می توانید گیاه مد نظر را نجات دهید. با توجه به این که ساقه و برگ گیاهان آپارتمانی محلی مناسب برای رشد و تخم گذاری آفت ها می باشد، باید دائما به سمپاشی گیاه در خانه بپردازید.

جهت دریافت خدمات سمپاشی گیاهان در منزل با مشاوران شرکت رادین تک تماس حاصل نمایید.

سمپاشی آفات گیاهان آپارتمانی توسط رادین تک

خدمات سمپاشی گیاهان در منزل

رادین تک که از کادر بسیار حرفه ای و مجرب در زمینه سمپاشی در منزل و  برخوردار می باشد بهترین خدمات را در حوزه ی سمپاشی آفات گیاهان آپارتمانی به شما عزیزان به قیمت مناسب، ارائه می دهند. یکی از تخصص های این تیم بررسی گیاه، تشخیص نوع آفت، اقدام به اجرای سمپاشی مخصوص آن آفت گیاه در خانه به نحوه احسن طی یک یا چند سری ( بسته به نوع آفت، تعدادشان) است.

هزینه سمپاشی آفات گیاهان چقدر است؟

سمپاشی آفت گیاهان آپارتمانی یک نوع عملیات حساس است زیرا در هنگام این عمل باید از سم به گونه ای استفاده شود که تمامی حشرات و آفات بر روی گیاه از بین برود به گونه ای که کوچک ترین خسارتی به آن وارد نشود. هزینه سمپاشی گیاهان در منزل به عوامل متعددی اعم از نوع گیاه، نوع آفت، سمی که استفاده می شود، تعداد وجود حشرات، دفعاتی که باید سمپاشی شود، دستمزد سمپاش و غیره بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت سمپاشی گیاهان در منزل با ما در ارتباط باشید.

چگونه مانع رشد آفت بر روی گیاه شویم؟

 1. در گلدان گیاه آپارتمانی از کود حیوانی تازه و نپوسیده استفاده نکنید.
 2. بر روی خاک گیاه آپارتمان، پودر فلفل و پودر دارچین برای جلوگیری از رشد آفت، بریزید.
 3. همانطور که می دانید بوی سیر بسیار تند و تیز است و اگر چند حبه سیر را روی خاک گلدان گیاه بزارید، مانع شد آفت گیاه می شوید.

 • چگونه آفت گیاهان آپارتمانی رشد می کنند؟

  برگ و ریشه گیاهان بهترین محل برای رشد آفات است، در صورتی که گیاهان را سمپاشی نکنید به رشد و تخم گذاری آفت ها کمک می کنید.

 • انواع آفات گیاهان آپارتمانی کدام اند؟

  آفت های شته، مگس سیاه، شپشک، عنکبوت قرمز، کنه، هزارپا و غیره بر روی برگ گیاه و خاک گلدان زندگی می کنند.

 • چگونه برای سمپاشی آفات گیاهان آپارتمانی اقدام کنیم؟

  جهت دریافت خدمات سمپاشی گیاهان آپارتمانی می توانید به شرکت رادین تک که در زمینه ی سمپاشی در منزل فعالیت دارد، مراجعه نمایید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید