شناخت انواع کنه و بررسی ویژگی‌های آن‌ها

02177646282 تلفن تماس
انواع کنه
کنه‌ها مانند بیشتر جانداران دیگر خونگرم هستند و در بهار و تابستان تخم گذاری می‌کنند. این موجودات بر خلاف جثه بسیار ریزی که دارند، می‌توانند برای انسان‌ها و حیوانات خطرآفرین باشند. حشره کنه می‌تواند حامل انگل باشد و با نیش خود باعث ایجاد عفونت در جانوران دیگر شود.
رادین تک
رادین تک

کنه‌ها مانند بیشتر جانداران دیگر خونگرم هستند و در بهار و تابستان تخم گذاری می‌کنند. این موجودات بر خلاف جثه بسیار ریزی که دارند، می‌توانند برای انسان‌ها و حیوانات خطرآفرین باشند. حشره کنه می‌تواند حامل انگل باشد و با نیش خود باعث ایجاد عفونت در جانوران دیگر شود. کنه انواع مختلفی دارد. در این مقاله قرار است به طور کامل با انواع کنه و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید.

انواع کنه

کنه پا سیاه

این کنه پاهای سیاه دارد و به همین علت به کنه پا سیاه معروف است. البته به علت این که بیشتر گوزن‌های سفید را مورد حمله قرار می‌دهند به کنه گوزن هم معروف هستند و از ناقلین بیماری‌های لایم، آناپلاسمو و بابزیوز هستند. 

کنه سگ آمریکایی

کنه سگ آمریکایی بیشتر در شرق کوه‌های راکی یافت می‌شود و می‌تواند بیماری‌های تولارمی و تب خالدار را انتقال دهد. کنه سگ آمریکایی در صورتی که سگ ناقل بیماری لایم را نیش بزند و سپس از خون انسان تغذیه کند، قادر است بیماری لایم را به انسان انتقال دهد. 

کنه سگ آمریکایی

کنه تگزاسی

این کنه که با نام کنه ستاره تگزاسی نیز شناخته می‌شود، در شرق و جنوب آمریکا به خصوص در تگزاس مشاهده شده است. نیش این حشره باعث ایجاد آلرژی‌های شدید و حساسیت به گوشت می‌شود و فردی که مورد حمله کنه تگزاسی قرار گرفته باید گیاهخوار شده و مصرف را کنار بگذارد. برخی روایت‌های می‌گویند در صورتی که کنه ستاره تگزاسی کسی را نیش بزند، آن فرد از گوشت بیزار می‌شود.  

کنه کبوتر

کنه کبوتری که به آن کنه مرغی یا آرگاس هم می‌گویند، شامل دو نوع argas persicus و argas reflexus می‌شود. نوع اول در بدن مرغ و کبوترهای اهلی و خانگی و نوع دوم در بدن کبوترهای وحشی یافت می‌شود. برای دیدن عکس کنه کبوتر کلیک کنید.

نیش کنه کبوتر 

  1. کنه کبوتری ابتدا نیش می‌زند و از آن قسمت وارد بدن می‌شود.

  2. نیش آن موجب خارش شدید و تورم می‌شود. 

  3. باعث ایجاد جوش‌های ریز در قسمت‌هایی از بدن می‌شود.


بیماری لایم چیست؟ 

علائم بیماری لایم که شامل تب و لرز، سردرد، درد بدن و تورم غدد لنفاوی است، حدود 3 تا 30 روز پس از نیش کنه پا سیاه ظاهر می‌شود. از نشانه‌های بارز این بیماری راش پوستی است که شبیه به چشم گاو و بزرگ است. 

کنه سگ و کنه گوزن چه تفاوتی با هم دارند؟

کنه گوزن رنگ تیره‌تر و پاهای سیاه دارد، در حالی که کنه سگ آمریکایی دارای پاهای قهوه‌ای و بدن قهوه‌ای رنگ است و اندازه بزرگ‌تری هم دارد. 

کنه‌ها به طور کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

کنه سخت

این کنه‌ها پوشش سختی دارند و در پشت بدن خود سر کاذب دارند. کنه‌های سخت مقاومت بالایی در برابر سرمای هوا دارند ولی بیشترین میزان فعالیت را در هوای گرم‌تر و در فصل بهار و تابستان دارند. کنه سخت علاقه زیادی به رطوبت دارد و در هوای خشک قادر به زندگی کردن نیست. 

کنه نرم

این کنه‌ها بر خلاف کنه سخت پوشش نرم و بدن چروکیده‌ای دارند. قسمت دهانی کنه نرم به دلیل این که در زیر بدن آن پنهان شده است، قابل مشاهده نیست. به طور کلی کنه نرم بدنی شفاف دارد. 

کنه نرم

کنه‌ها چگونه زندگی می‌کنند؟

کنه‌ها در تابستان از تخم خارج می‌شوند و به بدن جانوران خونگرم می‌چسبند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند. این جانوران در پاییز و زمستان استراحت می‌کنند و دوباره در بهار از خون جانوران دیگر تغذیه می‌کنند. کنه‌های نر عمر کوتاهی دارند ولی کنه‌های ماده زنده می‌مانند و دوباره تخم ریزی می‌کنند. دقت داشته باشید کنه‌ها بیشتر در فضای باز، پارک‌ها و لای علف‌ها چمن‌ها پیدا می‌شوند. پس در هنگام رفتن به این مکان‌ها از تماس پوستی با زمین و چمن‌ها پرهیز کنید. 

از بین بردن انواع کنه

بهترین روش نابودی انواع کنه سمپاشی آن‌هاست. قبل از اقدام به سمپاشی کنه ابتدا باید شدت آلودگی، آب و هوا، موقعیت محلی و امکانات موجود در محل را بررسی کرد. سمپاشی کنه در شرکت سمپاشی رادین تک با استفاده از سموم مخصوص شیمیایی انجام می‌شود و موجب نابودی تمام کنه‌های موجود می‌شود. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید