بیماری گال چیست + علت بروز آن

02177646282 تلفن تماس
بیماری گال چیست و چگونه به وجود می آید؟

بیماری گال یکی از بیماری های پوستی بسیار آزار دهنده اما قابل درمان است که در صورت بروز آن، حتما باید به پزشک و متخصص پوست مراجعه کرده و برای درمان بیماری گال اقدام نمایید لازم به ذکر است که حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است.

رادین تک
رادین تک

راه های از بین بردن گال در خانه

بیماری پوستی گال یک نوع بیماری مسری است که از طریق لباس، ملافه، بالشت به برخی از نقاط پوستی بدن وارد می شود که نوع آن تنها توسط متخصص پوست، تشخیص داده می شود. این بیماری در مدل های مختلفی بروز می شود که در ادامه به معرفی انواع گال به همراه راه های درمان آن، خواهیم پرداخت با رادین تک همراه باشید.

گال چیست؟

به تشخیص پزشکان، بیماری پوستی گال از یک نوع کنه به نام Sarcoptes scabiei به وجود  می آید که یک گونه کنه میکروسکوپی هشت پا است و در صورت عدم درمان می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آنها در سطح پوست شما تکثیر می‌شوند و سپس برای تخم‌گذاری در آن فرو می‌روند. این امر باعث ایجاد بثورات قرمز و خارش‌دار روی پوست شما می‌شود.

راه های انتقال بیماری پوستی گال

راه های درمان بیماری گال

کنه گال به راحتی از طریق تماس فیزیکی نزدیک، استفاده از لباس مشترک یا استفاده از رختخواب مشترک منتقل شود و به سرعت در محیط و فضاها بین خانواده، مدارس، خانه سالمندان تکثیر و پخش می شوند. در ادمه به از بین بردن کنه گال از طریق سمپاشی در منزل توسط موسسه رادین تک، خواهیم پرداخت.

نشانه های بروز بیماری گال

خارش شدید روی پوست یکی از علائم بروز بیماری گال در بدن است اما با این حال برای تشخیص دقیق و جلوگیری از عفونت بیشتر حتما با پزشکی که در این زمینه تخصص دارد، مشورت کنید و طبق تشخیص و تجویز وی، برای درمان این بیماری پوستی اقدام کنید.

چرخه زندگی انگل گال چگونه است؟

انگل هشت پایی که باعث ایجاد بیماری گال در انسان می‌شود، بسیار کوچک و ذره بینی است. انگل گال (سارکوپتس) ماده، زیر پوست بیمار را سوراخ کرده و در آن تونل‌هایی برای تخم‌گذاری خود ایجاد می‌کند. هنگامی که تخم‌ها باز می‌شوند، لاروهای (نوزاد حشره) گال به سطح پوست می‌آیند تا در آنجا بالغ شده و به نقاط دیگر پوست بیمار، یا به پوست سایر افراد در ارتباط با بیمار منتقل شوند.

چگونه گال را از بین ببرید؟

علائم بروز گال در بدن

بهترین راه برای از بین بردن گال با توجه به ریز بودن وو غیر قابل تشخیص دادن آن، سمپاشی گال است. سمپاشی با استفاده از مواد شیمیایی توسسط متخصصین ماهر رادین تک صورت می گیرد و توصیه می شود هر هرگز بدون تخصص کافی برای سمپاشی کنه گال در منزل، اقدام نکنید. تیم ما طی یک الی چند بار برای سمپاشی و از بین بردن این نوع کنه با استفاده از بهترین نوع سم، بهترین خدمات را ارئه می دهند.

درمان بیماری پوستی گال چگونه است؟

طی تحقیقات انجام شده استفاده کرم های زیر برای درمان بیماری گال تجویز می شود:

 1. کرم پرمترین: پرمترین، یک کرم موضعی شامل مواد شیمیایی لازم برای از بین بردن انگل گال و تخم‌های آن است. این کرم، محصولی ایمن برای استفاده توسط بزرگسالان، زنان باردار و نوزادان از دو ماهگی به بعد در نظر گرفته شده است. 
 2. ایورمکتین (استرومکتول): ایورمکتین، داروی خوراکی است که پزشکان برای افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است، افراد مبتلا به گال پوسته‌دار یا افرادی که کرم و لوسیون‌های تجویز شده برای درمان آنان جوب نمی‌دهد تجویز می‌کنند. مصرف ایورمکتین برای زنان باردار یا شیرده و کودکانی که وزن آن‌ها کمتر از 15 کیلوگرم است توصیه نمی‌شود. 
 3. کروتامیتون: این دارو به صورت کرم و لوسیون در دسترس بوده و مصرف آن روزی یک بار به مدت دو روز است. ایمن بودن مصرف این دارو برای کودکان، افراد دارای 65 سال یا بیشتر و زنان باردار یا شیرده مشخص نشده است؛ همچنین تاکنون گزارش‌های مکرری در مورد شکست این دارو در درمان گال نیز وجود داشته است.

بیماری گال چه عوارضی به همراه دارد؟

با توجه به خطرناک بودن بیماری پوستی گال برای همه افراد، برای یک سری از گروه ها بسیار خطرناک تر است و حتما باید تحت نظر باشند:

 • افرادی که به شرایط یا بیماری خاصی مانند ایدز یا سرطان خون مبتلا هستند که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • افرادی با بیماری‌های شدید، مانند افرادی که در بیمارستان یا تحت نظر پرستار هستند.
 • افراد مسن در خانه سالمندان

راه های جلوگیری از رشد کنه گال

عوارض بیماری گال

 1. با استفاده از آب و صابون تمامی لباس‌ها، حوله‌ها و لوازم خواب (ملحفه، روبالشتی و..) خود را که در طول سه روز پیش از شروع درمان استفاده کرده‌اید را بشویید.
 2.  وسایلی که قادر به شستن آن‌ها نیستید را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را گره بزنید به طوری که هیچ راه نفوذی به داخل آن نباشد. پس از قرار دادن وسایل در کیسه پلاستیکی، آن را به مدت چند هفته در محلی دور از رفت و آمد (مانند پارکینگ خانه) قرار دهید. پس از گذشت چند روز، انگل‌های موجود در وسایلتان، به دلیل نداشتن غذا و گرسنگی از بین خواهند رفت.

سمپاشی کنه گال توسط شرکت رادین تک

شرکت رادین تک یکی از موسسه هایی خدمات است که در زمینه سمپاشی انواع حشرات در منزل، فعالیت دارد. با توجه به حساس بودن این عملیات، حتما باید از تخصص سمپاش حرفه ای مجموعه ما برای مبارزه و از بین بردن همیشگی گال اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات سمپاشی انگل گاله با کمترین هزینه، با ما تماس بگیرید.


 • آیا بیماری گال درمان خانگی دارد؟

  خیر، باتوجه به خطرناک بودن این نوع بیماری در صورت مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • بیماری گال چگونه درمان می شود؟

  پس از تشخیص و تجویز متخصص پوست می توانید از کرم های کرم پرمترین، ایورمکتین (استرومکتول)، کروتامیتون استفاده نمایید.

 • علت وجود بیماری گال چیست؟

  علت وجود گال در خانه شامل جمع شدن آشغال ها و آلودگی در منزل، نشستن لباس و ملحفه در خانه است.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید