روش های از بین بردن شپشک آرد آلود

02177646282 تلفن تماس
شپشک آرد آلود چیست؟ چگونه با آن مبارزه کنیم؟

شپشک آرد آلود یکی از حشرات علاقه مند به گیاه است که در آب و هوای گرم بر روی گیاهان آپارتمانی رشد می کنند و سرعت تکثیر بالایی دارند و آنها با دهان سوزنی مانند خود شروع به مکیدن شیره برگ هاي گياهان آپارتماني میکنند. در ادامه ما به شما برای از بین بردن شپشک آرد آلود از طریق سمپاشی منزل کمک خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

رادین تک
رادین تک

از بین بردن آفت شپشک

گیاهان آپارتمانی مکانی مناسب برای رشد حشراتی مثل شپشک می باشند که نیاز به سمپاشی دارند. تشخیص وجود این حشرات پنبه مانند کار سخت، ریشه کن کردن آن هم دشوار است در صورتی که تعداد وجود این آفات بر روی گیاهان کم باشد به راحتی می توانید از وجود این گونه حشرات خلاص شوید اما اگر تعدادشان زیاد است باید برای سمپاشی شپشک آرد آلود از طریق تماس با موسسه رادین تک، اقدام نمایید.

برای سمپاشی شپشک در منزل با شرکت رادین تک تماس بگیرید.

شپشک آرد آلو چه حشره ای است؟

یک نوع شته پشمالو است که در مکان هایی گرم و مرطوب فعالیت دارد و به همین خاطر است که اغلب روی گیاهانی که در فضای بسته مثل خانه یا گلخانه دیده می شود. این حشره با طول تقریبی ۳ میلی متر و دارای پوشش کرک مانند سفیدی است که سراسر بدن را پوشانده است. آنها در هنگام تغذیه لایه آردی و سفیدی را ترشح و از خود بر روی گیاه باقی می گذارند و سپس زیر همین پوشش موم مانند تخم گذاری می کنند. با وجود این ویژگی های ظاهری، نام آرد آلود به آنها اختصاص داده شده است. این آفت به صورت گروهی روی قسمت های متفاوت گیاه در محل اتصال برگ به ساقه، در زیر پوسته های زخمی بین گلبرگ ها و کاسبرگ های گل ها و گاهاً در محل اتصال ساقه با ریشه مشاهده می شود و مشکلاتی را برای گیاهان به وجود می آورد. 

راه های کنترل شپشک

آشنایی با شپشک

 1. شپشک آرد آلود را بشوئید: اشکالات پوسته پوسته روی  گیاهان را می توان با جریان آب شست. در صورت لزوم درمان را تکرار کنید، این بهترین حالت برای کنترل آلودگی های کوچک گیاهان حساسی است که درمان شدید را تحمل نمی کنند.
 2. از ایزوپروپیل الکل استفاده کنید: یک پنبه را با الکل خیس کنید و آن را روی برگ ها و قسمت های آلوده بکشید. از محلول حاوی بیش از  الکل ایزوپروپیل ۷۰ درصد استفاده کنید و قبل از استفاده از آن روی کل گیاه، آن را روی یک برگ آزمایش کنید تا مطمئن شوید الکل باعث سوختن برگ نمی شود.
 3. از صابون حشره کش استفاده کنید: صابون های حشره کش آماده در بازار موجود است ولی می توانید با استفاده از مواد شوینده ظرف ها خودتان آن را تهیه کنید. سعی کنید محصولی عاری از عطر و مواد افزودنی پیدا کنید زیرا ممکن است به گیاهان آسیب برساند. صابون را با غلظت ضعیف با آب مخلوط کنید. محلول صابون را روی گیاهان اسپری کنید.
 4. از روغن چریش استفاده کنید: روغن چریش یک ماده طبیعی است که از درخت چریش گرفته می شود. روغن چریش علاوه بر خاصیت حشره کش، قارچ کش نیز هست. هنگامی که طبق دستور استفاده می شود، نه تنها حشرات را در اثر تماس از بین می برد، بلکه با جذب شدن در گیاه به عنوان یک آفت کش سیستمیک عمل می کند. طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، روغن چریش برای استفاده در سبزیجات و سایر گیاهان خوراکی و همچنین گیاهان زینتی بی خطر است.

شپشک آرد آلو چه خسارتی به گیاه وارد می کند؟

 • پژمردگی و انحراف برگهای جدید در گیاه
 • ریزش برگ و جوانه
 • رشد کپک‌های توده اي ناخوشایند در گیاهان آسیب‌دیده
 • در قسمت‌های زیرین برگ‌ها، روی ساقه‌های گل‌ها یا حتی در قسمت بیرونی گياهان رشد مي كنند.
 • موم سفید پنبه ای معمولا اولین نشانه حضور آنهاست.
 • شپشک‌های آرد آلود با مکیدن شیره گیاهان و تغذیه آنها منجر به زرد شدن برگ‌ها، رشد کوتاه‌قدی، پژمردگی یا مرگ گیاهان است.

علت وجود شپشک بر روی گیاهان چیست؟

اصولا شپشک ها بر روی گیاهانی که آب بیشتری را به خود می کشند، جذب می شوند. این نوع حشرات به سمت درختان مرکبات از قبيل انبه و تعدادی از گیاهان آپارتمانی (حسن یوسف، کراسولا خرفه ای، انواع کاکتوس و…) کشیده می شوند و خسارت جدی را به آن ها وارد می کنند.

چگونه مانع ورود شپشک آرد آلو به خانه شویم؟

راه های کنترل شپشک

 1. مانند بسیاری از آفات، بهترین کنترل برای شپشک آردآلود، جلوگیری است. در وهله اول مطمئن شوید که گیاهان شما سالم هستند.
 2. شپشک آرد آلود حتی گیاهان سالم را نیز آلوده کند و گلخانه ها مکان مناسبی برای پرورش آنها هستند. بنابراين،هر گونه خرید گیاه جدید را قبل از خرید به دقت بررسی کنید.
 3. کاهش تغذیه و آبیاری گياه گاهی از ایجاد شپشک آردآلود جلوگیری مي کند زیرا سطح نیتروژن را کاهش می دهد و رشد شپش را سخت می کند.
 4. پاک کردن شاخ و برگ و سمپاشی منظم با محلول حاوی روغن چریش از ایجاد شپشک آرد آلود در گونه های گیاهی حساس جلوگیری می کند.
 5. کاهش دمای شبانه گياه تا ۶۰ درجه فارنهایت
 6. گیاهان آلوده را جدا کنید تا آلودگی گسترش نیابد.

شپشک بر روی گیاه چقدر عمر می کند؟

با توجه به این که شپشک‌های آردآلود ماده از ۲۰۰ تا ۶۰۰ تخم می‌گذارند که در عرض چند روز از تخم بیرون می‌آیند، در عرض شش تا ۱۰ هفته، حشرات از تخم بیرون آمده آماده می شوند تا تخم گذاری کنند. در نهایت، مدت زمان طول عمر این گروه از حشرات مشخص نمی باشد و تا زمانی که برای ریشه کن کردن آن ها اقدام نکنید، هرگز از بین نمی روند.

برای سمپاشی شپشک آرد آلو به شرکت رادین تک مراجعه نمایید.

نشانه های وجود شپشک در منزل

سمپاشی شپشک آرد آلود

در صورتی که سوراخ را بر روی برگ و ساقه، پژمرده و زرد شدن برگ، رشد کپک و قارچ گیاه را مشاهده کردید، از وجود شپشک بر روی گیاهان آپارتمانی آگاه شوید. اولین سوالی که پس از دیدن این حشره به ذهنتان می آید این است که آفت شپشک چقدر جدی است؟ در پاسخ می توان گفت که این آفات با سوراخ کردن برگ ها و ساقه های گیاه و نوشیدن شیره آنها به گیاهان آسیب می رسانند همچنین عسل شپشک آرد آلود، جزء ضایعات چسبنده آفات است كه باعث رشد کپک در گیاهان و جذب سایر آفات حشرات می شود.

بهترین شرکت سمپاشی شپشک

رادین تک از معتبر ترین شرکت های خدمات سمپاشی گیاه و حشرات در منزل است که با استفاده از سم مخصوص طی چندین مرتبه (بسته به نوع آفت و تعداد آن ها) برای سمپاشی شپشک آرد الود اقدام می کند. از آن جا که سم یک نوع ماده شیمیایی و مضر برای انسان است هرگز به تنهایی نباید از آن استفاده کنید بلکه با مراجعه به موسسه رادین تک به راحتی می توانید از خدمات سمپاشی این حشرات پنبه مانند بر روی گیاه توسط متخصص ما، بهره مند شوید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید